Menu Content/Inhalt

OFERTA

Krzesło we wnętrzu Drukuj Email
Artykuły branżowe - Poradnik

Jakie warunki powinno spełniać krzesło, aby zapewnić człowiekowi najbardziej optymalną pozycję ciała, czy w pełni doceniamy znaczenie ergonomicznego, właściwie dobranego krzesła?        

Przykładowy obraz          Elementem pojawiającym się praktycznie w każdym wnętrzu jest krzesło, od zawsze towarzyszące człowiekowi i zaspokajające naturalną potrzebę przyjmowania pozycji siedzącej w czasie odpoczynku i wykonywania codziennych czynności. Geneza powstania ogromnej rodziny siedzisk, które dzisiaj zaskakują bogactwem form, materiałów, odwagą rozwiązań konstrukcyjnych, sięga najdawniejszych czasów, początków istnienia homo sapiens. Współczesne krzesło możemy rozpatrywać w różnych kontekstach...

, jako obiekt działań artystycznych projektantów wizjonerów przyszłości lub jako złożoną konstrukcję, wynik pracy mechaników i technologów materiałów.

Wybrany obrazPrecyzyjne obliczenia proporcji poszczególnych elementów siedziska, pomysły wykorzystania mechanizmów, pozwalających dostosowywać formę mebla do indywidualnych, anatomicznych potrzeb użytkownika, podążają w parze z zaawansowanymi technologicznie materiałami, wykorzystywanymi do stworzenia idealnego krzesła, sprzyjającego pracy i odpoczynkowi. Okazuje się, że dynamiczny rozwój dziedzin związanych z komputerem, spotęgował grono osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej. Ponadto w czasie wolnym, komputer jako coraz wierniejszy symulator rzeczywistości stał się dla wielu fascynatów nieodzownym partnerem, narzędziem gier i wypraw w wirtualny świat.


        Przykładowy obrazOkazuje się, że dopasowanie elementów siedziska do anatomicznych wymagań użytkownika niesie ze sobą, ochronę kręgosłupa, wygodę siedzenia, co z pewnością przyczynia się do poprawiania wydajności pracy. Ergonomiczne krzesło to takie, które wymusza wyprostowaną pozycję ciała, przy której kręgosłup zachowuje swój naturalny kształt, dzięki czemu nie są obciążone mięśnie grzbietu i dysków międzykręgowych.


                    Płaszczyzna siedziska powinna być odpowiednio ukształtowana, przede wszystkim jego przednie krawędzie, muszą być lekko zaokrąglone. Siedzisko nie może być zbyt głębokie (głębokość nie powinna przekraczać odległości pośladki-kolana użytkownika), aby osoba siedząca mogła efektownie wykorzystać oparcie. Szerokość siedziska dostosowujemy do szerokości bioder użytkownika, ona również decyduje o rozstawie podłokietników. Element oparcia, pionowo nad płaszczyzną siedziska, powinien być lekko wypukły w celu podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, natomiast na wysokości klatki piersiowej wskazane jest wgłębienie, co umożliwia okresowe odprężanie mięśni grzbietu. Wygodne krzesło do pracy powinno być wyposażone w mechanizm regulacji wysokości siedziska oraz sprężynujące zamocowania. Pozwala to użytkownikowi na ustawienie siedziska i oparcia w różnych położeniach i dostosowanie do wygodnej dla siebie pozycji. W krzesłach do pracy korzystne są tapicerowane siedziska. Tapicerka powinna być tak dobrana, aby ciało siedzącego zagłębiało się około 2-3 cm, a materiał obiciowy posiadał właściwości dobrego przepuszczania pary wodnej. Istotnym warunkiem jest również stabilne posadowienie siedziska, nogi krzesła muszą mieć rozstaw równy lub większy od szerokości płaszczyzny siedzenia.


                   Krzesła nie należy rozpatrywać w oderwaniu od stołu, ponieważ są to dwa wzajemnie funkcjonujące elementy i należy zestawiać je w taki sposób, aby zapewniały odpowiednią wygodę i ergonomię użytkowania. Odległość między siedziskiem, a krawędzią stołu powinna wynosić około 37-30 cm, a różnica wysokości siedziska i dolnej krawędzi blatu, powinna wynosić, co najmniej 19 cm. W przypadku, gdy osoba siedząca na krześle nie sięga stopami do podłogi, wtedy niezbędny jest stabilny podnóżek.
  Przykładowy obraz       

                Tradycyjne krzesła, obecne przede wszystkim w jadalniach, salonach lub strefach o innym przeznaczeniu funkcjonalnym, zazwyczaj nie służą do długotrwałego siedzenia, nie wymagają, zatem regulatorów oparcia i siedziska, a ich walorem, oprócz wygodnej formy, jest elegancki wygląd, dostosowany do stylistyki wnętrza.


               Materiałem, od wieków stosowanym do produkcji krzeseł jest drewno, formowane w różnym czasie, odpowiednio dla panującego stylu. Elementy dekoracyjne powstających w danych epokach krzeseł, odnajdywały swe odpowiedniki w formie budynków, architekturze i elementach wyposażenia wnętrz.
W końcu XIX wieku rozpowszechniła się w meblarstwie, a przede wszystkim w produkcji krzeseł, rewolucyjna technologia, opracowana przez M.Thoneta, polegająca na gięciu elementów drewnianych. Sprawdzona po raz pierwszy przed ponad stu laty technologia nie uległa do dziś znaczącym zmianom (udoskonalone zostały metody impregnacji drewna ekologicznymi powłokami i woskami). Elementy drewniane poddawane są procesowi suszenia, a następnie obróbce wstępnej. Formatowanie, struganie, toczenie nadaje elementom krzesła odpowiedni kształt i wielkość. Następnie elementy te poddawane są działaniu podwyższonej temperatury w celu ich uplastycznienia i wyginania według ustalonej formy.

          Materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli giętych jest drewno bukowe w postaci łat, tarcicy i drewna okrągłego oraz sklejka z drewna brzozowego. Stosuje się również niewielkie ilości drewna olchowego, dębowego oraz sosnowego. Produkowane według technologii gięcia meble, cieszą się do dziś niesłabnącą popularnością i często wygrywają konkurencję z ciężkimi w proporcjach krzesłami wykonywanymi tradycyjną metodą stolarską oraz z bardziej nowoczesnymi meblami z elementów metalowych i tworzyw sztucznych.


           Dzięki wprowadzeniu technologii gięto-klejonej, można uzyskać ergonomicznie wygięte siedziska przy zachowaniu eleganckiej formy np. w krześle salonowym, lekkich mobilnych krzesłach biurowych, w poczekalni czy w barach szybkiej obsługi. Wykorzystanie wielowarstwowej sklejki, formowanej według określonego kształtu, stało się preludium do produkcji krzeseł, o różnorodnych kształtach przy zachowaniu niezwykłej wytrzymałości. Technologia ta polegająca na prasowaniu odpowiednio wcześniej przygotowanych warstw forniru, ułożonych w formie i powleczonych klejem, z jednoczesnym ich gięciem w podgrzanych prasach daje ogromne możliwości projektantom i użytkownikom.
Wielorakie rozwiązania technologiczne produkcji krzesła pozwalają na uzyskanie fantastycznych form, które łączą wygodę z harmonia formy i trwałością. Podejmując decyzję o wyborze krzesła warto rozpatrzyć różne aspekty późniejszego użytkowania, aby przyczynić się do ochrony własnego zdrowia i stworzenia ciekawego wnętrza.

źródło: www.architekci.pl